Sledujte nás aj na

Majstrovstvá Slovenska st. žiactvo

9.4.2019 | Peter

Dňa 2.3.2019 naše staršie žiactvo čakal vrchol halovej sezónny v podobe Majstrovstiev Slovenskej Republiky. Športová hala Elán v našom hlavnom meste nás privítala pripravená a ako tréneri tak aj pretekári netrpezlivo čakali na vypočutie si štátnej hymny ako zahájenie pretekov.

 Ako prvý, hájiť naše farby, nastúpil Adrián Čelko, ktorý sa musel popasovať s 4 kg ťažkou guľou. Neváhal si na hruď pripnúť pridelené číslo a prvým pokusom vrhnutým do vzdialenosti 9,17 m všetkým ukázal, že s ním musia rátať vo finálových bojoch. Povzbudenie a usmernenie od trénera pomohlo pred druhým pokusom, kde si Aďo dokázal zlepšiť svoj osobný doterajší rekord o 11 cm na  slušných 10,21 m. Aj posledný pokus v základnej súťaži patril k podareným a veľa nechýbalo k prekonaniu desiatich metrov. Vo finále zabojoval tak ako „Čelda“ poznáme a troma vyrovnanými pokusmi, z ktorých posledný doletel ešte o centimetrík ďalej  a opäť posunul svoje osobné maximum na 10,22 m.  

V tom čase si už pripravovala svoje bloky v prvom rozbehu jediná zástupkyňa starších žiačok nášho oddielu na týchto MSR Veronika Fapšová. Aj napriek nie úplne vydarenému záveru, prekonala všetky prekážky hladko a s časom 10, 01s musela čakať ako dopadnú ostatné rozbehy, nakoľko priamo do finále postupovali len prvé dve pretekárky zo štyroch rozbehov a zvyšné štyri pretekárky do finálovej osmičky boli doplnené na základne dosiahnutých časov.

Súčasne s prekážkarmi štartovali aj skokani do výšky. Táto disciplína bola naším oddielom najpočetnejšie zastúpená, kde sa dokázali kvalifikovať až traja naši pretekári. Martin Šimík aj Adrián Macháč, začali skákať na základnej výške 145 cm. Prvé dva skoky prebehli hladko a po drobných úpravách v rozbehu, musel Aďo opravovať až pokus na 155 cm, ktoré sa Maťovi podarilo skočiť na prvý pokus. Na tejto výške sa ku ním pripojil aj posledný náš skokan do výšky Michal Hodža. Latka sa zvýšila na 160 cm a pre Martina bola zdolateľná až na druhý pokus, Adrián ju zdolával tretím pokusom pričom obaja chlapci si skočili svoje nové osobné rekordy. Konečnou výškou, ktorá bola nad ich sily sa stala výška 165 cm, kde treba úprimne povedať, že mali aj celkom slušné pokusy no na zdolanie to nestačilo. Miško pokračoval bez zaváhania súťažou ďalej, kde prvé zaváhanie prišlo až na výške 173 cm, čo sa v konečnom dôsledku ukázalo ako rozhodujúce pri udeľovaní titulu Majstra Slovenska. Prvý dvaja pretekári skočili rovnakú výšku, len bohužiaľ pre nás Michal potreboval na zdolanie dva pokusy. S pocitom, že ani víťaz neskočil vyššie sme viezli domov prvú medailu. Maťo s Aďom si podelili štvrté a piate miesto.

               Na najkratšej možnej trati 60m, uviazli v sieti štyroch rozbehov naši najrýchlejší chlapci. Sebastián Sádecký opäť vo veľmi slušnom čase 7,71 a o niečo viacej ako dve desatinky sekundy za ním zaostal Davide Rúrik s výsledným časom v rozbehu 7,96 s. Ani jednému sa nepodarilo prebojovať sa až do finálového zápolenia o lepšie časy na potrápenie súperov.

               Po hladkých šesťdesiatkach prišli na rad prvé finálové behy v podobe 60m prekážok. Museli sme teda do rozcvičky pre Veronikinu najsilnejšiu disciplínu skoku do výšky dievčat, zaradiť aj prezutie tretier aby mohla nastúpiť na finálový beh. Cieľové kamery namerali výsledný čas 9.88 s čo na úrovni Slovenska stačilo na celkové 7. miesto, pričom len pol sekunda chýbala k vytúženej medailičke.

               Po rýchlom prezutí a vydýchaní, sme mohli pristúpiť k vymeriavaniu optimálneho rozbehu. Všetko nasvedčovalo tomu, že dnes bude opäť Veronika lietať vysoko. Súťaž odštartovala a bez najmenšieho zaváhania sme zdolávali stále zvyšujúcu sa latku o 5 cm na prvé pokusy. Na výške 154 cm sa začalo rozhodovať ktorá pretekárka získa aké umiestnenie. Veronike vyšiel skok na prvý pokus, čím dostala zvyšné štyri dievčatá pod tlak. Až posledným pokusom sa podarilo celkovej víťazke zdolať nastavenú výšku na stojanoch, no za týchto okolností sme boli stále na prvom mieste v boji o titul pre majsterku Slovenska. Rozhodcovia zvýšili latku tento krát len o štyri centimetre na 158 cm. Prvé pokusy boli pre všetky pretekárky neúspešné, rovnako tak aj opravné druhé pokusy.  Po zahájení tretích pokusov si dievčatá na už veľmi slušnej výške „vylamovali zuby“ jedna za druhou. Ani naša pretekárka nebola úspešná, aj keď treba dodať jedným dychom, že pokusy boli na vysokej úrovni. Pred poslednou súťažiacou a jej posledným pokusom sme stále boli v priebežnom poradí na prvom mieste čo by znamenalo zlatý kov. Až kým sa nerozbehla na svoj posledný pokus pretekárka športového gymnázia a po úspešnom skoku sa dostala v konečnom poradí na prvé miesto, pred Veroniku.

               Posledná disciplína ktorej sme sa zúčastnili bola beh na 150 m. Tu sme mohli opäť držať palce naším šprintérom. Netrpezlivo sme očakávali ako štartér svojím výstrelom vypustí do akcie beh č. 2 , kde si pripravoval štartovacie bloky Sebastián Sádecký. Mierna nervozita ale spôsobila, že Sebo sa veľmi poponáhľal pri štarte za čo ho rozhodcovia diskvalifikovali. Museli sme teda čakať na piaty rozbeh, v ktorom nastúpil s miernym sebazaprením a opuchnutým lakťom, Davide Rúrik. Posilnený výdatným obedom sa tesne pred štartom musel pár krát hlboko nadýchnuť a vydýchnuť. Bežal najrýchlejšie ako vedel čo mu vynieslo druhé miesto v rozbehu, no časom 19,69 sa mu nepodarilo umiestniť do prvej osmičky najlepších pretekárov na Slovensku.

               Celkovo si vezieme z halových Majstrovstiev Slovenska dve strieborné medaily, ktoré pre nás vyskákali Miško Hodža a Veronika Fapšová. Za nimi sa ako tretí najúspešnejší atlét nášho oddielu umiestnil Maťo Šimík za štvrté miesto v skoku do výšky, keď porazil svojho spolužiaka Aďa Macháča na pokusy. Ten sa musel uspokojiť s piatym miestom na Slovensku v skoku do výšky. Veronika si pripísala na svoje konto ešte celkové siedme miesto v behu na 60m cez prekážky a Aďo Čelko má pred vrhačskou sezónou nastavenú latku ako ôsmy najlepší guliar na Slovensku vo svojej kategórií.

Všetkým reprezentantom nášho oddielu ďakujeme za predvedené výkony a už teraz sa tešíme na sezónnu na dráhe.

Baner na pravej strane

Najbližšie preteky

30.8
10:00
MSsAZ - jednotlivci
Staršie žiactvo
Dubnica nad Váhom
30.8
10:00
MSsAZ - jednotlivci
Dorast
Dubnica nad Váhom
5.9
10:00
MSR
Dorast
Bratislava
6.9
10:00
MSR
Dorast
Bratislava
13.9
10:00
2. kolo MSsAZ
Staršie žiactvo
Dubnica nad Váhom

Najlepší bodovači

Ročník
2003 2004

1 Duchoslav Ján

2 Hucan Peter

3 Sádecký Sebo

1 Martincová Lucia

2 Fapšová Veronika

3 Kurucová Terézia

Ročník
2005 2006

1 Sádecký Sebo

2 Kubiš Jakub

3 Macháč Adrián

1 Altániová Simona

2 Lednická Linda

3 Osrmanová Petra

Ročník
2007 2008

1 Mikuš Daniel

2 Vitovják Damián

3 Zdurienčík Miro

1 Adamíková Liana

2 Miniarová Anna

3 Záhradníková Nika

Ročník
2009 2010

1 -

2 -

3 -

1 Valašíková Lucia

2 Hrenáková Zuzana

3 Škorvánková Betka