Sledujte nás aj na

Majsterky Slovenska v atletike ZŠ

26.6.2024 | Peter

Žiačky športových tried získali titul Majsterky Slovenska v atletike

V dňoch 11.6. -  12.6.2024 sa v športovom komplexe X Bionix Sphere v Šamoríne uskutočnili Majstrovstvá Slovenska ako Superfinále školského športu. Naša škola sa dokázala prebojovať po víťazstve na okresnom a krajskom kole až do Superfinále v atletike starších žiačok. Už okresné aj krajské kolo nasvedčovalo celkom zaujímavý potenciál nášho dievčenského družstva, napriek tomu sme  do Šamorína cestovali s pokorou, nohami na zemi, no o to väčšou odhodlanosťou a chuťou tvrdo pracovať. Prvý deň nám poslúžil na cestovanie, ubytovanie, zoznámenie sa so štadiónom a prostredím v Šamoríne, kde až neskutočne fúkal silný vietor. Večer patril veľkolepému otváraciemu ceremoniálu, keď slávnostný nástup dievčatám vyčaroval až zimomriavky.

V stredu ráno prišli dievčatá už na raňajky tak trocha stíšené, každá už mala v hlave čo nás o chvíľu čaká. O 10:00 hod. prebehla registrácia a pridelenie štartových čísel jednotlivým pretekárom. Tu už sa dalo napätie a nervozita pred pretekmi „krájať“. Nakoľko sa naše dievčatá svedomito a zodpovedne pripravujú pravidelne a dlhodobo na hodinách športovej prípravy, vedeli že všetky disciplíny majú natrénované, stačí podať len čo najlepší výkon.

Ako prvé sa začali hneď tri disciplíny, dve technické a jedna bežecká. V guliarskom sektore sa nám už tradične predstavili Alexandra Gregušová a Ninka Slamková, neostali dlžné nič svojej povesti a predviedli veľmi dlhé pokusy . Ninka sa dostala za 9 m hranicu na 9,25 m a Saška 8,98 m.

V tom momente si už nastavovali bloky aj šprintérky na 60 m. V prvom rozbehu, nie celkom pochopiteľne v prvej dráhe nastúpila Lucka Valašíková. Napriek nie celkom vyhovujúcej dráhe dokázala svoj rozbeh jednoznačne vyhrať a vo vynikajúcom čase 8.07 s. Do druhého rozbehu, zaujímavosťou toho behu bolo, že ho prišiel odštartovať štátny tajomník ministerstva školstva, bola nasadená Adelka Košútová.  Ten podržal trochu dlhšie dievčatá v blokoch v pozícií pozor, no napokon sa štart podaril a Adelka dobehla v čase 9.26 s. V treťom rozbehu už netrpezlivo čakala na svoj štart Agátka Gašpercová, vedomá si toho, že každá desatina sekundy sú veľmi cenné body pre družstvo. Agátka na štarte jemne zaváhala, no celé sa jej to podarilo dobehnúť na trati. Časomieru zastavila na veľmi slušnom čase 8.45 s.

To už si vymeriavali rozbeh dievčatá v sektore skoku do diaľky. Tu si urobila svoje nové osobné maximum Saška Gregušová, keď dokázala skočiť úžasných 494 cm. Treba podotknúť, že Saške sa podaril jeden pokus aj slušne cez 5 metrovú hranicu no, žiaľ s drobným prešlapom. Jednou zo zmien oproti predchádzajúcim kolám bolo nasadenie Lucky Valašíkovej na skok do diaľky. Čo sa ukázalo v konečnom dôsledku ako výborný taktický ťah, nakoľko Lucka dokázala skočiť 460 cm. Túto disciplínu ešte poisťovala aj Natálka Letková, ktorá dokázala skočiť tiež veľmi pekných 431 cm.

Na stojanoch v sektore skoku do výšky už bola nameraná základná výška a súťaž v skoku do výšky sa môže začať. Pri tejto disciplíne sme asi najviac tŕpli, nakoľko sa všetkým našim trom pretekárkam Adelke Košútovej, Agátke Gašpercovej aj Karolínke Motúzovej podarilo zhodne zdolať latku vo výške 130 cm, zatiaľ čo konkurencia skákala trocha vyššie.

To že dievčatá pracovali ako jeden tým, dokazuje aj to, že čo sme stratili na výške sme dobehli na 800m. Nasadenie Veroniky Čížovej bolo obrovské, po úvodných 100 m zistila, že ostatné dievčatá v jej rozbehu bežia pomaly, tak sa ujala vedenia a vydržala až do cieľa. Trocha nepochopiteľne sa nestretla v rozbehu s druhou najrýchlejšou 800kárkou, keď Veronikin čas v cieli bol 2:39,74 min. a ešte by vládala bežať rýchlejšie. V štartovom poli sa nestratila ani Natálka Letková, keď dobehla na výbornom štvrtom mieste v čase 2:43,85 min. a získala rovnako ak o Veronika vysoký počet cenných bodov pre družstvo.

V hode vortexom sa vo veľmi dobrej forme predstavila Veronika Čížová, keď dokázala hodiť raketku až do vzdialenosti 48 m. Spolu s ňou hádzala a body do družstva zbierala aj Ninka Slamková, jej raketka zaletela 38,4 m ďaleko od odhodovej čiary. Ako tretia istila túto disciplínu Karolínka Motúzová výkonom 36,2 m.

Na záver jediná kolektívna disciplína v atletike, obľúbená štafeta na 4 x 60m. Štafeta „A“ bežala v zložení Valašíková, Čížová, Gregušová, Gašpercová fantasticky keď dokázali dosiahnuť čas 31,81 s.  V štafete „B“ sa nám predstavili Letková, Slamková, Košútová, Motúzová a tiež sa im podarilo dobehnúť v slušnom čase 34,67 s.

Body pomaličky pribúdali a my sme pod pódiom netrpezlivo čakali na vyhodnotenie. Nakoľko sa názov našej školy nespomenul až po tretie miesto, bolo jasné že naše úsilie bude odmenené medailou. Po ocenení družstva z Bardejova na treťom mieste, sme vedeli, že už sme najhoršie druhé. No prekvapenie neprestávalo keď vyhlásili dievčatá z Malaciek na druhom mieste, sme sa neveriacky na seba pozerali, či je možné aby sme zvíťazili? Maximálna radosť vypukla keď moderátor na pódiu zakričal do mikrofónu že majsterkami Slovenska pre rok 2024 sa stáva družstvo zo ZŠ Školská Považská Bystrica.

O nasadení a vložení celého srdiečka do pretekania svedčia aj roztrhané tretry, ktoré zostanú ako symbol našej bojovnosti na škole. Dievčatám patrí obrovská pochvala a vďaka za úspešnú reprezentáciu našej školy, atletického oddielu Olympia a v neposlednom rade mesta Považská Bystrica.

Zostava: Valašíková 201 b., Gregušová 193 b., Čížová 189 b., Slamková 146 b., Gašpercová 106,  Letková 75 b., Košútová 64 b., Motúzová 64 b.,


Prílohy a dokumenty na stiahnutie

msr-zs-samorin-1.pdf

Baner na pravej strane

Najbližšie preteky

1.9
10:00
3. kolo M SsAZ
Dorast
Dubnica nad Váhom
4.9
10:00
2. kolo M SsAZ
Najmladšie žiactvo
Dubnica nad Váhom
14.9
10:00
4. kolo M SsAZ
Staršie žiactvo
Čadca
14.9
10:00
MSR vo viacboji
Mladšie žiactvo
Bratislava
15.9
10:00
Finále M SsAZ družstiev
Najmladšie žiactvo
Žiar nad Hronom

Najlepší bodovači

Ročník
2007 2008

1 Daniž Dominik

2 Bros Dominik

3 Zigo Jakub

1 Košútová Lucia

2 Čerňanová Petra

3 Valašíková Lucia

Ročník
2009 2010

1 Hluško Matúš

2 Brezničan Mário

3 Jurga Leonard

1 Čerňanová Petra

2 Prekopová Nela

3 Slamková Nina

Ročník
2011 2012

1 Gabriš Filip

2 Košút Šimon

3 Janík Jakub

1 Motúzová Karolína

2 Janeková Nikola

3 Harmaniaková L.

Ročník
2013 2014

1 Štedrák Nikolas

2 Ďurovec Damián

3 Majčiník Artur

1 Bajzová Sofia

2 Janeková Viktória

3 Harvánková Amy