Sledujte nás aj na

Krajské majstrovstvá mladšieho žiactva

21.9.2023 | Peter

V nedeľu 17.9. si na národnom atletickom štadióne v Banskej Bystrici prišli pomerať sily kategórie mladšieho a najmladšieho žiactva. Na september veľmi nezvyčajne horúce podmienky priniesli pódiové umiestnenia pre viacerých žiakov a žiačok športovej triedy. Súťaže jednotlivcov sú medzi mládežníckymi pretekármi veľmi obľúbené nakoľko nemusia byť viazaný "povinnosťou" priniesť do družstva body aj v disciplínach, v ktorých sa možno necítia úplne komfortne. Každý si po konzultácií s trénerom vybral svoju obľúbenú disciplínu, alebo takú ktorá mu ide najlepšie. čo sa prejavilo aj vo výsledkoch.

Po niekoľkých rokoch sme mohli opäť sledovať so zatajeným dychom krásnu bežeckú disciplínu beh na 1500 m, v ktorej sa nám predstavila naša veľká vytrvalostná nádej žiačka športovej triedy siedmeho ročníka Natálka Letková. Od začiatku sa Natálka držala vo vedúcej päť člennej skupinke dievčat, v poslednom kole zhruba 200 m pred cieľom začala celá skupinka pridávať tempo, ktoré jedna z pretekárok už nezachytila a na 100 metrovej rovinke sa o medailách rozhodovalo už len medzi štyrmi dievčatami. Natálke sily nechýbali a musela sa doslova lakťami predrať za vedúcu pretekárku, ktorá nastúpila na záverečný finiš z lepšej pozície. Natálka, každým metrom sťahovala z náskoku vedúcej pretekárky no stačilo to žiaľ " len" na druhé miesto za výkon 5:41,64 min. Za perfektný výkon, odhodlanie a srdiečko, ktoré Natálka do behu vložila si zaslúži obrovskú pochvalu a odmenou je pre ňu strieborná medaila na pódiu. 

Skvelým novým osobným výkonom sa predstavila aj ďalšia žiačka siedmeho ročníka športovej triedy Ninka Slamková, ktorá prišla odhodlaná do Banskej Bystrice pre medailu. V guliarskom sektore predviedla výborné pokusy a jej najlepší výkon 10,00 m v tretej sérií znamenal jednoznačný postup do finále. AJ keď finálové pokusy lietali tiež cez 9 m zlepšiť sa jej už nepodarilo a tak výkon rovných 10 m s 2 kg vážiacou guľou sa zapíše ako rekord nášho oddielu. Ninka bola za prácu ktorú odvádza na tréningu ocenená striebornou medailou. 

Chlapci zo športovej triedy sa tiež nechceli nechať zahanbiť a predviedli sa v plnej paráde v jedinej kolektívnej disciplíne v atletike a to v štafete na 4 x 60 m. Vďaka výbornému štartu a bezchybným odovzdávkam na jednotlivých úsekoch sa chlapcom v zložení Ďurkech Nikolas, Hluško Matúš, Šipka Patrik, Košút Šimon, podarilo zastaviť čas na časomiere na hodnote 34,49 s. Je pravdou, že o prvé miesto ich pravdepodobne pripravilo len nepochopiteľné nasadenie do rozbehov, keď všetky tri naše štafety bežali spoločne a nemali tak možnosť pobiť sa o titul v priamom súboji na dráhe. Svoj rozbeh suverénne vyhrali, ale predsa len sa inak beží so súperom plece na pleci vo vedľajšej dráhe ako len v súboji s časom. Napriek tomu chlapcom patrí zaslúžené 2. miesto a vynikajúci pocit z dobre odvedenej práce. 

Člen štafety a žiak športovej triedy Šimon Košút sa nestratil ani vo výškarskom sektore, kde sa mu podarilo zlepšiť svoj osobný výkon na 140 cm. Šimon veľmi dobre vie, že práca nad latkou ešte nie je na požadovanej úrovni a jedine tento parameter ho stál lepšie umiestnenie. Rýchly rozbeh, celkom slušný odraz aj dopad na doskočisko je to čo ho zdobilo počas celej súťaže v skoku do výšky. Domov si doviezol okrem nového "osobáku" aj bronzovú medailu. 

Posledným medailistom je tiež člen úspešnej štafety žiak športovej triedy Matúš Hluško, ktorý napodobnil svoju spolužiačku a oddielovú kolegyňu v guliarskom sektore. Matúšovi sa podarilo vrhnúť guľu vážiacu 3 kg do vzdialenosti 9,99 m hneď v prvom pokuse. Tento pokus mu zabezpečil ako aj účasť vo finále tak aj celkové 3. miesto na pódiu. Matúšová výbušná sila dolných a horných končatín sľubuje veľký potenciál aj do ďalších rokov pretekania. 

Atletika a zvlášť mládežnícka nepozná len pódiové prvenstvá, ale veľmi zaujímavé sú aj finálové umiestnenia:

Umiestnenie Meno a Priezvisko Disciplína Výkon
4. miesto Nikolas Ďurkech šprint na 60 m cez prekážky 11,40 s
4. miesto Jakub Zajac  2 000 m chôdza 14:28,26 min.
4. miesto Letková - Košútová - Motúzová - Brzá štafeta 4 x 60 m  34,14 s
5. miesto Šimon Košút 60 m cez prekážky 11,44 s
5. miesto Matúš Hluško hod kriketovou loptičkou 50,62 m
5. miesto Matej Hraník šprint na 60 m 8,45 s
5. miesto Maxim Svitek vrh guľou 9,34 m
7. miesto Nikolas Ďurkech skok do výšky 125 cm
7. miesto Natália Letková šprint na 60 m cez prekážky 10,90 s
7. miesto Matej Hraník šprint na 60 m cez prekážky 11,61 s
7. miesto Lucia Ragimová vrh guľou 8,69 m
7. miesto Filip Gabriš vrh guľou 8,58 m
7. miesto Balážik, Bysterský - Hraník - Svitek štafeta 4 x 60 m  37,43 s
8. miesto Alica Monošíková vrh guľou 8,45 m
8. miesto Baláž - Gabriš - Lovíšek - Posluch štafeta 4 x 60 m  37,54 s

Baner na pravej strane

Najbližšie preteky

Najlepší bodovači

Ročník
2006 2007

1 Zdurjenčík Mirko

2 Bros Dominik

3 Daniž Dominik

1 Čížová Veronika

2 Valašíková Lucia

3 Žiačková Miriam

Ročník
2008 2009

1 Daniž Dominik

2 Zigo Jakub

3 Zdurjenčík Mirko

1 Košútová Lucia

2 Valašíková Lucia

3 Čížová Veronika

Ročník
2010 2011

1 Nikolas Ďurkech

2 Šimon Košút

3 Matúš Hluško

1 Agáta Gašpercová

2 Nina Slamková

3 Ema Brzá

Ročník
2012 2013

1 -

2 -

3 -

1 -

2 -

3 -