Sledujte nás aj na

Halový Majster Slovenska

10.3.2020 | Peter

    V nedeľa 8.3.2020 si v hlavnom meste mohli naši starší žiaci a staršie žiačky zmerať sily s tými najlepšími pretekármi na Slovensku do 15 rokov v kategórií staršieho žiactva. Prvým úspechom nášho atletického oddielu Olympia Považská Bystrica bolo, že medzi najlepších sa podarilo kvalifikovať až 8 pretekárov. Žiaľ pre chorobu Jakub Kubiš nenastúpil na disciplínu 60 m cez prekážky.

    Otvorenie pretekov sprevádzala Slovenská hymna, ktorá vždy navodí tú pravú atmosféru Majstrovstiev Slovenska v hale. Pre nášho pretekára, žiaka športovej 8.C triedy Sebastiána Sádeckého, to bol vynikajúci vrchol halovej sezónny. Tri štarty premenil na dve pódiové umiestnenia a jedno finálové. Najväčšiu radosť nám aj sebe urobil svojimi rýchlymi nohami na trati dlhej 150 m. Nastúpil hneď v prvom rozbehu a najrýchlejším časom 17.65 s suverénne vyhral. V ďalších rozbehoch už nikto nedokázal bežať tak rýchlo a tak mu právom patrí titul halový Majster Slovenska. Svoju zbierku cenných kovov dokázal ešte rozšíriť o striebornú medailu keď "došprintoval" na 60 m dlhej trati ako druhý. Určite treba spomenúť, že Sebastián sa dokázal ešte prebojovať medzi osem najrýchlejších chlapcov v disciplíne 60 m cez prekážky. Finále prekážkového behu sa muselo po podanom proteste opakovať a do opakovaného behu už Sebo nenastúpil. Tešíme sa spolu s ním z jeho výkonov a už teraz to vyzerá na sľubnú sezónu na dráhe.

    Medzi ocenených medailistov sa zaradil ešte jeden pretekár nášho oddielu, tentokrát žiak 9. ročníka športovej triedy, v skoku do výšky predviedol svoje umenie Martin Šimík. Maťo vstúpil do súťaže veľmi isto, keď prvé tri výšky zdolal bez zaváhania. Prvá oprava prišla až na 160 cm, následne na 165 cm sa poriadne vytrápil a zachránil sa až posledným tretím pokusom v súťaži, ktorým si zabezpečil druhý najlepší výkon a striebornú medailu na tohtoročných halových Majstrovstvách Slovenska. Martina ocenenie veľmi potešilo a dúfame, že ho bude aj motivovať k usilovnej práci v nadchádzajúcej sezóne. Obidvom medailistom patrí obrovská gratulácia ku ktorej sa pridávajú aj tréneri atletického oddielu Olympia.

    Tesne za stupienkami víťazov zostal stáť Maťov spolužiak zo športovej triedy Adrián Macháč, ktorý v rovnakej disciplíne skoku do výšky musel prijať porážku až na pokusy. S rovnakým výkonom 160 cm ako pretekár na treťom mieste no s väčším počtom opráv sa umiestnil na slušnom štvrtom mieste. Aďo skrýva v odrazovej nohe obrovský potenciál a preto veríme, že časom sa jeho talent ešte môže prejaviť naplno. 

    Jedinou pretekárkou nášho oddielu bola Veronika Fapšová, žiačka deviateho ročníka športovej triedy. Absolvovala taký malý odrazový troj boj, keď začala preteky skokom do diaľky. Po doladení rozbehu na dosku, mohla Veronika lietať pekne ďaleko. Do finále sa kvalifikovala s výkonom 461 cm, ktorý svojím posledným 6. pokusom zlepšila ešte na 474 cm. Odmenou za jej výkon je slušné piate miesto. Ešte počas skákania do diaľky si Veronika musela odbehnúť 60 m cez prekážky, keď aj v tejto disciplíne sa jej podarilo preniknúť medzi najlepšiu osmičku na Slovensku. Škoda, že sa jej nepodarilo zopakovať čas z rozbehu ktorý si vo finále mierne pohoršila. Napriek tomu za finálový výkon 9.83 s si Veronika pripisuje opäť piate miesto. Posledná disciplína, na ktorej sa predstavila bola znova skokanská ale tento krát sa skákalo do výšky. Pri neskutočne veľkej konkurencií dievčat, predviedla Veronika svoj štandartný výkon, no tentokrát zaváhanie na 140 cm a skočených konečných 150 cm až na tretí pokus stačilo na výsledné deviate miesto. Musíme podotknúť, že pretekárky na 4. až 9. mieste skočili úplne rovnaký výkon, takže aj tu rozhodovali pokusy.

     Popri medailovým oceneniam sa podarilo aj naším zvyšným pretekárom nazbierať cenné skúsenosti a dokonca máme aj dva nové osobné rekordy. Kristián Štedrák sa pustil do šprintu na 60 m cez prekážky s plnou vervou a odmenou mu bol zatiaľ najlepší dosiahnutý čas v jeho mládežníckej kariére 09.75 s, avšak ani tento výkon nestačil na účasť vo finálovom behu. Druhým s osobným maximom sa prezentoval v technickej disciplíne vrh guľou Peter Hucan, ktorý dokázal každý pokus natiahnuť k desaťmetrovej hranici. Najlepší pokus zaletel až do vzdialenosti 10,50 m. Štartovnú súpisku uzavrel Peter Duchoslav, ktorý sa zúčastnil Majstrovstiev Slovenska po prvý krát. 

    

 

Baner na pravej strane

Najbližšie preteky

1.9
10:00
3. kolo MSsAZ
Staršie žiactvo
Žiar nad Hronom
5.9
10:00
3. kolo MSsAZ
Dorast
Martin
11.9
10:00
MSR vo viacboji
Mladšie žiactvo
Bratislava
12.9
10:00
4. kolo MSsAZ
Staršie žiactvo
Dubnica nad Váhom
12.9
10:00
Finále MSsAZ družstiev
Najmladšie žiactvo
Dubnica nad Váhom

Najlepší bodovači

Ročník
2004 2005

1 Hucan Peter

2 Rúrik Davide

3 Duchoslav Peter

1 Lednická Linda

2 Fapšová Veronika

3 Altániová Simona

Ročník
2006 2007

1 Čamaj Viliam

2 Martinec Jakub

3 Schrimpel/Boško

1 Altániová Simona

2 Osrmanová Petra

3 Záveráková Lillian

Ročník
2008 2009

1 Daniž Dominik

2 Mikuš Daniel

3 Bros Dominik

1 Bučková Kristína

2 Hozáková Radka

3 Masaryková Adela

Ročník
2010 2011

1 Svitek Maxim

2 -

3 -

1 Jamborková Nella

2 Monošíková Alica

3 Kurucová Michaela