Sledujte nás aj na

Halová sezóna v podaní st. žiactva, dorastu a juniorov

12.2.2020 | Peter

O tom, že halová sezónna je v plnom prúde svedčí aj fakt, že sa nám zapojili už všetky kategórie Atletického oddielu Olympia Považská Bystrica. Žiaci ale aj bývalí žiaci športových tried si zmerali sily so svojimi rovesníkmi na halových majstrovstvách stredoslovenského kraja v športovej hale Elán v našom hlavnom meste. Domov sme si priviezli celkovo päť zlatých medailí, osem strieborných ocenení a štyri medaile bronzovej farby.

Veľkú radosť nám robí dlhoročný pretekár Boris Šujanský, ktorému sa podarilo prebojovať v juniorskej kategórií do finále vo vrhu guľou. Najdlhším pokusom 11,78 m sa Boris zaradil na 3. miesto. K bronzovým medailistom sa pridali aj traja starší žiaci. Jakub Kubiš bežal veľmi vyrovnaný súboj na 60 m cez prekážky so svojím oddielovým kolegom, no tento krát 6 stotín sekundy rozhodlo o tom, že Jakub skončil na 3. mieste časom 10.16 s. Veľkým prekvapením bol výkon Filipa Turičíka, ktorý dokázal vrhnúť guľu do vzdialenosti 7,72 m, čo mu stačilo na bronzové umiestnenie na stupienku pre víťazov. Posledným do partie bronzových medailistov sa pridal Peter Duchoslav, ktorý si pódium vybojoval novým osobným maximom v skoku do výšky 150 cm.

Počet ocenených striebornou medailou bol najvyšší. Náš starší "rýchlik" Ján Duchoslav našiel jediného premožiteľa na 60 m dlhej trati a za výkon 7.52 s mu právom patrí 2.miesto. Na rovnako dlhej trati, no tento krát s prekážkami, bežal rýchlo aj Filip Čapliar. Jeho čas 9.83 s bol druhým najrýchlejším medzi dorastencami. Starší žiaci sa nedali zahanbiť keď náš druhý mladší  "rýchlik" Sebastián Sádecký bežal veľmi rýchlo "šesťdesiatku" a  za výkon 7.49 s si vybojoval striebro. Prekážky rozmiestnené na 60 m dlhej trati prebehol ako druhý najrýchlejší starší žiak Kristián Štedrák s časom 10.10 s. Príjemným prekvapením bolo aj 2. miesto Petra Hucana, ktorý dokázal vrhnúť 4 kg guľu za desať metrov (10,37 m).

V dievčenských kategóriách sa presadila na pódiové umiestnenia jedine žiačka športovej triedy Veronika Fapšová. Musela si preteky veľmi užívať, keď až v dvoch disciplínach si dokázala zlepšiť svoje osobné maximum, za čo bola odmenená tri krát striebornou medailou v troch disciplínach. Určite ju teší dotyk s päť metrovou hranicou v skoku do diaľky, keď jej chýbal len jeden "centimetrík" na zdolanie 5 m. V skoku do výšky to bol tiež jeden z tých vydarenejších dní, keď prvý krát v tejto sezóne prekonala latku vo výške 158 cm. Od zisku prvenstva ju delil len vyšší počet pokusov. Najväčšiu radosť ako sme zistili až neskôr, nám Veronika urobila v disciplíne beh na 60 m cez prekážky. Síce skončila tesne za víťazkou no svojím novým osobným rekordom  9.42 s sa postarala o prepísanie záznamu v oddielových rekordoch a nahradí Gabiku Čelkovú.

Na najvyššie stupienky sa postavili dvaja dorastenci. Janko Duchoslav bežal naozaj veľmi rýchlo a na trati dlhej 200 m ukázal všetkým chrbát, preto mu za najrýchlejší čas 24.63 s patrí 1. miesto. Aj druhý náš bývalý žiak športových tried Michal Hodža naplnil očakávania svojho trénera, keď na stupienku pre víťazov vystúpil na najvyšší. Miško súťažil v skoku do výšky, keď sa mu podarilo zdolať latku vo výške 178 cm. Starší žiaci sa nedali zahanbiť, keď Sebastián Sádecký ako jediný z chlapcov získal za štarty v troch disciplínach tri medaily. K striebru za hladkú "šesťdesiatku" pridal tentokrát už zlato v behu na 60 m cez prekážky zvíťazil časom 9.76 s. Druhé zlato si tiež vybehal no tento krát na trati dlhej 150 m, keď jeho víťazný čas 17.88 s nedokázal už nikto prekonať. K oceneným zlatou medailou sa pridal aj Martin Šimík, ktorý už stabilne skáče do výšky nad 160 cm a aj tento krát sa priblížil k svojmu osobnému maximu. V Bratislave Maťo dokázal preskočiť latku vo výške 164 cm, čo bolo najviacej zo všetkých zúčastnených pretekárov.

Halová sezónna pokračuje, keď hneď po jarných prázdninách sa bude tentokrát bojovať o tituly majster / majsterka Slovenska.