Sledujte nás aj na

Fantastický úspech na MSR dorastu

27.6.2024 | Peter

Počas víkendu 22. a 23. júna sa na národnom atletickom štadióne v Banskej Bystrici uskutočnili Majstrovstvá Slovenska jednotlivcov na dráhe pre kategóriu dorast. Až 7 členov nášho atletického oddielu zložených aj so žiakov športových tried, bývalých žiakov športových tried sa dokázalo nominovať na vrchol sezóny jednotlivcov MSR.

Dominik Daniž, bývalý žiak športových tried, dokázal obhájiť minuloročný titul Majstra Slovenska 2023 v skoku do výšky z Dubnice nad Váhom a je aktuálnym Majstrom Slovenska aj pre rok 2024. Ako jediný z 12 členného štartového poľa dokázal zdolať latku vo výške 189 cm. Dominik dokáže skákať naozaj veľmi vysoko a určite ho neminie pozvánka do reprezentácie na medzištátne stretnutie U18 v Piešťanoch, kde sa ešte môže pokúsiť splniť limit na ME do 18 rokov. Dominik sa predstavil ešte v skoku do diaľky, kde dokázal skočiť 622 cm čo stačilo na veľmi slušné 5. miesto.

Dominik Bros trénujúci v skupine trénera Tomáša Kukučku, sa našiel v pre neho pomerne novej disciplíne trojskok. To, že Dominikove odrazové schopnosti sú na veľmi vysokej úrovni vieme z jeho doterajšieho pôsobenia v našom mládežníckom oddiely. Kedy je najlepší čas na vytiahnutie osobného maxima ako na Majstrovstvách Slovenska. Dominik sa kvalifikoval jedným platným kvalitným pokusom 12,96 m do finále, kde hneď prvý finálový skok bol ten majstrovský. Dominikovi namerali 13,56 m a už nikto nedokázal skočiť ďalej ako on. Právom mu teda patrí prvé miesto na stupienku pre víťazov a titul Majster Slovenska, čím si zabezpečil miesto v reprezentácii na medzištátnom stretnutí, kde sa pokúsi splniť limit na blížiace sa Majstrovstvá Európy do 18 rokov. Dominik sa predstavil aj v súťaži skoku do výšky so zaujímavým výkonom 180 cm. sa umiestnil tesne za stupienkami pre víťazov na 4. mieste.

Lucia Košútová sa postarala o jedinú dievčenskú medailu pre náš atletický oddiel. Kto má ako taký prehľad o mládežníckej atletike v Považskej Bystrici vie, že Lucka sa v skupine trénera Tomáša Kukučku venuje prioritne šprintom. A o tom, že to robí naozaj dobre svedčí  aj vynikajúci čas vo veľmi populárnej disciplíne šprint na 100 m. Luckin fantastický výkon 12,15 s neznamenal len striebornú medailu na pódiu ale v prvom rade splnenie limitu na Majstrovstvá Európy do 18 rokov. Lucka je historicky prvou "limitárkou" nášho oddielu na mládežnícke Majstrovstvá Európy. Aj Lucke sa podarí obliecť reprezentačný dres na medzištátnom stretnutí, nakoľko má momentálne druhý najlepší čas v slovenských tabuľkách. V šprinte na 200 m Lucka zaznamenala tiež vynikajúci čas 25,40 s. a umiestnila sa do finálovej osmičky. 

Jakub Zigo sa už v žrďkárskom sektore cíti ako doma a pôsobenie v športovej triede ukončil vynikajúcim tretím miestom v skoku o žrdi. Jakub bojuje s obrovskou konkurenciu, keď je za posledné tri roky skok o žrdi na vzostupe. Prvé tri výšky Jakub zvládol bez zaváhania na prvý pokus, vedel že keď si chce domov odniesť medailu musí sa pokúsiť o svoj nový "osobák". Aj čaro Majstrovstiev Slovenska dokáže pretekárov nabudiť na vynikajúce výkony, to sa udialo aj Jakubovi keď na tretí posledný pokus zvládol 350 cm.

Petronela Prekopová ešte stále vekom staršia žiačka, sa dostala medzi elitné kladivárky na Slovensku aj v staršej kategórií dorasteniek. Peťa v prvých troch pokusoch v hode kladivom dokázala dva krát hodiť kladivo za 35 m hranicu, čím sa dostala do finálovej osmičky. Vo finále sa jej podarilo svoj výkon ešte vylepšiť na 36,09 m, škoda že zvyšné dva pokusy urobila prešľap. Napriek tomu sa Peti podarilo umiestniť na veľmi slušnom 6. mieste.

Lucia Valašíková po prekonaní krátkej virózy sa ako druhá staršia žiačka z našej výpravy, dokázala nominovať medzi dorastenky v šprinte na 100m cez prekážky. Lucka prekážky veľmi rada behá, dokonca by sa im chcela aj v budúcnosti venovať. Na republikovom šampionáte si dokonca urobila svoj nový "osobák" 16,34 s. Bohužiaľ tento čas sa nezmestil medzi finálovú osmičku a Lucke sa podarilo obsadiť pekné 12. miesto

Veronika Čížová sa dokázala kvalifikovať v behu na 800 m. Vo veľmi silnej celoslovenskej konkurencií sa jej podarilo urobiť si svoje nové osobné maximum výkonom 2:30,74 min. Týmto časom sa jej podarilo umiestniť na 17. mieste

Baner na pravej strane

Najbližšie preteky

1.9
10:00
3. kolo M SsAZ
Dorast
Dubnica nad Váhom
4.9
10:00
2. kolo M SsAZ
Najmladšie žiactvo
Dubnica nad Váhom
14.9
10:00
4. kolo M SsAZ
Staršie žiactvo
Čadca
14.9
10:00
MSR vo viacboji
Mladšie žiactvo
Bratislava
15.9
10:00
Finále M SsAZ družstiev
Najmladšie žiactvo
Žiar nad Hronom

Najlepší bodovači

Ročník
2007 2008

1 Daniž Dominik

2 Bros Dominik

3 Zigo Jakub

1 Košútová Lucia

2 Čerňanová Petra

3 Valašíková Lucia

Ročník
2009 2010

1 Hluško Matúš

2 Brezničan Mário

3 Jurga Leonard

1 Čerňanová Petra

2 Prekopová Nela

3 Slamková Nina

Ročník
2011 2012

1 Gabriš Filip

2 Košút Šimon

3 Janík Jakub

1 Motúzová Karolína

2 Janeková Nikola

3 Harmaniaková L.

Ročník
2013 2014

1 Štedrák Nikolas

2 Ďurovec Damián

3 Majčiník Artur

1 Bajzová Sofia

2 Janeková Viktória

3 Harvánková Amy