Sledujte nás aj na

European kids athletics games 2019 v Brne

13.9.2019 | Peter

Atléti atletického oddielu Olympia mali možnosť zúčastniť sa na zatiaľ pre nich najväčšom preteku v živote. V dňoch od 9.9 do 11.9.2019 sa konal európsky týždeň mládežníckej atletiky v Brne. Je až neuveriteľné, že na jednom podujatí môže súťažiť 1 800 pretekárov zo 16tich krajín Európy. Obrovským povzbudením a motiváciou bola aj bývala žiačka našej športovej triedy, ktorá prišla ako jedna z osobností Slovenskej atletiky na otvárací ceremoniál Lucka Vadlejch Slaničková v sprievode Jána Volka.

V tejto konkurencií najlepšie z našich pretekárov obstála žiačka 9.C triedy Veronika Fapšová, ktorá si v "skoku vysokém" vyskákala krásne druhé miesto výkonom 158 cm ( nový osobný rekord ) a mohla sa postaviť hneď vedľa víťazky na pódium. Opäť sa ukázalo ako veľmi dôležité je koncentrovať sa na každý pokus, keď až štyri dievčatá narodené v roku 2005 dokázali skočiť rovnako vysoko, len našťastie pre nás potrebovali na tento slušný výkon viacej pokusov, na rozdiel od Veroniky, ktorá každú výšku skočila na prvý krát. Veronike srdečne gratulujeme a veríme, že jej forma vydrží aj do Košíc na blížiace sa Majstrovstvá Slovenska.

Príjemným prekvapením upútal na seba pozornosť šiestak Dominik Daniž, ktorý sa vo veľmi prestížnej disciplíne beh na 60 m prebojoval medzi 16 najrýchlejších chlapcov v jeho ročníku. Vo finálovom behu "B" sa mu podarilo svoj výkon ešte o pár desatiniek sekundy zlepšiť a časom 8,95 s sa umiestnil na treťom mieste.

To, že vrhať sa nezabúda nám prišla ukázať aj Iveta Balážová, ktorá sa hneď prvým pokusom kvalifikovala do finále medzi osem najlepších guliarok. Ivetke sa vo finále už nepodarilo zlepšiť svoj výkon, no napriek tomu jej výkon 10,16 m jej zabezpečil veľmi slušné siedme miesto v celkovom poradí. 

Ďalším želiezkom v ohni bol z 8.C so svojím finálovým umiestnením v behu na 60 m Sebastián Sádecký. Podarilo sa mu zabehnúť dostatočné kvalitný čas v kvalifikácií na to aby bežal vo finále "A" kde sa dostalo len osem najrýchlejších chlapcov ročník narodenia 2005. Vo finále si zabehol čas 7,76 s ktorým sa umiestnil na výbornom siedmom mieste medzi šprintérmi. Sebo sa nám tak isto určite predstaví o dva týždne v Košiciach na Majstrovstvách Slovenska

Ani dievčatá šiestačky nezostali v tieni, keď Anna Miniarová bežala 60 m dlhú trať v rozbehu za 8,95 s. Tento výkon ju katapultoval do finálového behu "B" v ktorom už nedokázala bežať rýchlejšie, no napriek tomu jej patrí krásne ôsme miesto. 

S prípravou na Majstrovstvá Slovenska to myslí vážne aj Michal Hodža keď útočil na medailu v skoku do výšky. Miško sa zlepšuje každým pretekom a výkonom 173 cm ostal stáť tesne pred pódiovým umiestneným na 4. mieste.

Medzi finalistov sa podarilo nakuknúť aj deviatakovi Tobiasovi Hradňanskému, ktorý bežal 100 m cez prekážky za 19,06 s. Škoda, že nevyužil túto možnosť a nezúčastnil sa finálového behu "B", aby si mohol svoj čas ešte o niečo zlepšiť. Napriek tomu pre tento rok ostáva medzi 16timi najrýchlejšími prekážkarmi na 100 m trati pre ročník narodenia 2004.

Česť siedmakov hájil Eduard Pavlík, ktorý si hodom s kriketovou loptičkou vybojoval v kvalifikácií postupové siedme miesto. Škoda, že sa mu vo finále nepodarilo hodiť aspoň rovnako ďaleko ak nie ešte ďalej ako deň pred tým v kvalifikácií. Po zmeraní všetkých hodov si výkonom  44,42 m odnáša z Brna slušné ôsme miesto.

Veríme, že pre našich mládežníckych atlétov bol tento pretek dostatočne poučný na to aby si uvedomili, že pokiaľ to so športom myslia vážne, musia na sebe pracovať. Každý zmeškaný, odfláknutý tréning sa skôr či neskôr vráti a už je len veľmi ťažké a náročné držať krok s pretekármi z Európy. 

Baner na pravej strane

Najbližšie preteky

30.8
10:00
MSsAZ - jednotlivci
Staršie žiactvo
Dubnica nad Váhom
30.8
10:00
MSsAZ - jednotlivci
Dorast
Dubnica nad Váhom
5.9
10:00
MSR
Dorast
Bratislava
6.9
10:00
MSR
Dorast
Bratislava
13.9
10:00
2. kolo MSsAZ
Staršie žiactvo
Dubnica nad Váhom

Najlepší bodovači

Ročník
2003 2004

1 Duchoslav Ján

2 Hucan Peter

3 Sádecký Sebo

1 Martincová Lucia

2 Fapšová Veronika

3 Kurucová Terézia

Ročník
2005 2006

1 Sádecký Sebo

2 Kubiš Jakub

3 Macháč Adrián

1 Altániová Simona

2 Lednická Linda

3 Osrmanová Petra

Ročník
2007 2008

1 -

2 -

3 -

1 -

2 -

3 -

Ročník
2009 2010

1 -

2 -

3 -

1 -

2 -

3 -