Sledujte nás aj na

Dominik Daniž majster Slovenska v skoku do výšky

13.9.2023 | Peter

Majstrovstvá Slovenska sú vrcholom sezóny pre všetkých žiakov športových tried a navyše keď atletika je individuálny šport. Medailová bilancia z tohtoročného republikového šampionátu konaného v Dubnici nad Váhom počas víkendu 9.9. - 10.9. je  1 - 1 - 1 a množstvo osobných výkonov či dokonca prekonané tri oddielové rekordy svedčia o vysokej motivácií našich pretekárov a pretekárok. 

Najúspešnejším pretekárom sa stal Dominik Daniž momentálne už bývalý žiak športovej triedy, ktorý svoju päť ročnú prípravu zavŕšil ziskom najcennejšieho kovu v skoku do výšky za výkon 179 cm. Dominik patrí k veľmi všestranným atlétom a ako vicemajster Slovenska vo viacboji sa dokázal kvalifikovať na Majstrovstvá Slovenska aj v skoku do diaľky a šprinte na 60m cez prekážky.

 Po Dominikovi Danižovi sa vo výbornej forme predviedol aj druhý Dominik z nášho atletického oddielu Dominik Bros. Ten zviedol neľútostný súboj v súťaži v skoku do výšky aj s ostatnými súpermi a za nový osobný rekord 176 cm mu právom patrí druhá najcennejšia pozícia na pódiu. Strieborná medaila sa určite zaradí k Dominikovým doterajším životným úspechom. Na druhý deň skok do diaľky už Dominikovi nevyšiel podľa predstáv. 

Z dievčat sa najlepšie darilo veľmi rýchlym nohám Lucke Košútovej, len dve dievčatá na celom Slovensku bežia rýchlejšie ako ona a preto je právom patrí bronzová medaila v šprinte na 60 m za výkon 8,10 s. Len kvôli 6 prúdovej dráhe Lucka nemala možnosť bežať finále v šprinte na 150 m, kde sa jej mimochodom podarilo prepísať oddielový rekord na novú hodnotu 19,60 s. 

Medzi veľmi úspešné žiačky športovej triedy sa zaradí aj Petronela Prekopová, ktorá zlepšením svojho osobného maxima prekonala svoj oddielový rekord v hode kladivom, ktoré dokázala hodiť do vzdialenosti 34,13 m. Peťa sa umiestnila na veľmi nepopulárnom štvrtom mieste no plná odhodlania dostať sa do top trojky na Slovensku.

Tesne za pódiovým umiestneným zostal aj Jakub Zigo, tiež veľmi všestranne vybavený žiak športovej triedy, ktorý si zlepšil svoje osobné maximum v skoku o žrdi na 290 cm. Jakubovi sa podarilo nominovať na MSR aj v disciplíne šprint na 100 m cez prekážky, kde sa tiež nestratil. 

Oddielový rekord prepisovala aj štafeta v šprinte na 4 x 60 m v zložení: Čížová, Gregušová, Valašíková, Košútová, ktorá sa postarala o vynikajúci čas 32,12 s, ktorým sa zapísala do top 10ky medzi slovenskými štafetami.

Je treba na rovinu priznať, že už len kvalifikovať sa na Majstrovstvá Slovenska jednotlivcov je veľká vec nakoľko štart na tomto preteku schvaľuje Slovenský atletický zväz a preto netreba opomenúť aj výsledky zvyšných žiakov a žiačok športovej triedy, ktorí si svojimi výkonmi vypýtali miestenku medzi slovenskou elitou.

Patrik Ragula...................5. miesto v hode kladivom..............................26,40 m

Miroslav Zdurjenčík...........7. miesto v hode kladivom..............................23,53 m

Lucia Košútová..................8. miesto v šprinte na 150 m..........................19,60 s

Samuel Paulec..................8. miesto vo vrhu guľou..................................10,55 m

Daniel Mikuš ....................10. miesto v hode diskom...............................25,06 m

Dominik Daniž...................11. miesto v skoku do diaľky...........................542 cm

Miroslav Zdurjenčík............11. miesto vo vrhu guľou................................9,32 m 

Petra Čerňanová................11. miesto v hode kladivom...........................23,72 m

Daniel Mikuš......................11. miesto v behu na 1500m cez prekážky.....5:39,53 min

Samuel Paulec...................11. miesto v hode diskom.............................24,40 m

Jakub Zigo........................11. miesto v šprinte na 100 m cez prekážky....16,00 s

Veronika Čížová.................12. miesto v hode oštepom...........................26,03 m

Lucia Valašíková.................12. miesto v šprinte na 100 m cez prekážky....16,18 s

Baner na pravej strane

Najbližšie preteky

30.9
10:00
MSR - družstiev
Dorast
Nitra
30.9
10:00
Finále M SsAZ družstiev
Najmladšie žiactvo
Martin
1.10
10:00
Finále M SsAZ družstiev
Mladšie žiactvo
Liptovský Mikuláš
7.10
10:00
MSR - družstiev
Staršie žiactvo
Košice
11.11
10:00
M SsAZ - jednotlivci
všetky kategórie
Žiar nad Hronom

Najlepší bodovači

Ročník
2006 2007

1 Zdurjenčík Mirko

2 Bros Dominik

3 Daniž Dominik

1 Čížová Veronika

2 Valašíková Lucia

3 Žiačková Miriam

Ročník
2008 2009

1 Daniž Dominik

2 Zigo Jakub

3 Zdurjenčík Mirko

1 Košútová Lucia

2 Valašíková Lucia

3 Čížová Veronika

Ročník
2010 2011

1 Nikolas Ďurkech

2 Šimon Košút

3 Matúš Hluško

1 Agáta Gašpercová

2 Nina Slamková

3 Ema Brzá

Ročník
2012 2013

1 -

2 -

3 -

1 -

2 -

3 -